|

Berounské stepi: Zpráva o sledování ohrožených druhů

Berounské stepi tvoří celistvá soustava pozemků v majetku města Beroun na kopci Šibenci na berounském Závodí. Patří sem sad Třešňovka (Višňovka), ale také přilehlé pozemky, charakteristické souvislým stepním porostem a tak zvaným bezlesím, což je typ kulturní krajiny, pro které jsou typické otevřené travnaté plochy se solitérními stromy a keři.

Výsledky pozorování

Na lokalitě spolek Berounská zeleň od roku 2019 provozuje pastvu koz, ovcí, ale i koní a od roku 2022 i oslů. Porosty také udržuje ručním kosením, výřezy náletů a vytrháváním invazivních rostlin. S pomocí dobrovolnictva je pravidelně uklízí od odpadků. Díky finanční podpoře z Norských fondů a Státního fondu životního prostředí mohl od června 2021 do konce roku 2023 probíhat na lokalitě profesionální management (tj. správa nebo způsob hospodaření), doprovázený monitoringem ohrožených druhů vybraných skupin bezobratlých živočichů.

Druhy nalezené na vrchu Šibenci svědčí o vysoké biologické kvalitě této lokality. Byla zde nalezena celá řada chráněných (10) a ohrožených druhů (28), a dokonce i jeden z druhů, chráněný na celoevropské úrovni. Celkem bylo nalezeno 452 druhů, ovšem vzhledem k tomu, že průzkum byl zaměřený pouze na některé skupiny a použité metody jsou více či méně selektivní, lze předpokládat, že skutečná diverzita může být i více než třikrát větší.

Dobrý přehled máme o denních motýlech. Na lokalitě bylo nalezeno 46 druhů denních motýlů, což z ní dělá přírodovědně velmi hodnotné místo. Na relativně malém prostoru je nahuštěn biotop lesostepi, kostřavové drnové stepi a mezofilní květnaté louky. Třešňovka svým umístěním v těsné blízkosti CHKO Český kras, na východním okraji města Beroun, vytváří vhodný prostor pro tah mobilnějších druhů (například kriticky ohroženého okáče metlicového). Z hlediska mobilního hmyzu se jedná o unikátní biotop, sloužící jako tzv. „stepping stone“ neboli nášlapný kámen, který otevírá možnost šíření i směrem na jih.

Zpráva, která se vám dostává do ruky obsahuje výsledky tříletého mapování ohrožených druhů a bude sloužit jako důležitý podklad pro jednání s městem Beroun o záchraně a ochraně cenného území Berounských stepí, a to vyhlášením Přírodní památky nebo Významného krajinného prvku.

Zde si můžete prohlédnout nebo stáhnout kompletní zprávu: